Przełącz na tryb domyślny.

Przełącz na tryb nocny.

Wysoki kontrast - tryb czarny i biały.

Wysoki kontrast - tryb czarny i żółty

Wysoki kontrast - tryb żółty i czarny.

Mniejsza czcionka.

Domyślna czcionka.

Większa czcionka.

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Piławie Górnej

    58-240 Piława Górna, ul. Piastowska 69

 

PROGRAM "KORPUS WSPARCIA SENIORÓW" NA ROK 2022

 

ROZEZNANIE POTRZEB SENIORÓW W ZAKRESIE REALIZACJI PROGRAMU „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW” MODUŁ II

ŚWIADCZENIE USŁUG „OPIEKI NA ODLEGŁOŚĆ”

W FORMIE UŻYTKOWANIA „OPASEK BEZPIECZEŃSTWA”.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Piławie Górnej w związku z możliwością pozyskania środków finansowych na zakup opasek bezpieczeństwa w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Programu "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022 prosi
o zgłaszanie osobiste, telefoniczne lub przez osoby bliskie Seniorów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia,
prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

OPS planuje przystąpić do realizacji Modułu II powyższego Programu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, przez zwiększanie dostępu do tzw. "opieki na odległość".

W ramach Programu Seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do
tzw. "
opasek bezpieczeństwa" wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,

detektor upadku,

czujnik zdjęcia opaski,

lokalizator GPS,

funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,

funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

"Opieka na odległość" jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Usługa ”opieki na odległość” realizowana w ramach tego programu byłaby bezpłatna dla mieszkańców naszej Gminy.

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu, co daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Seniorom, ale także jego rodzinie. Pozwala na bardziej komfortowe funkcjonowanie w swoim środowisku lokalnym.

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem, który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy Seniorowi. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia, poprosić o interwencję pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

PROSIMY O ZGŁASZANIE CHĘCI UCZESTNICTWA W PROGRAMIE DO DNIA
11 LUTEGO 2022 ROKU.

KONTAKT:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 74 837 14 25.